achievements

MAJOR ACHIEVEMENTS IN SPORTS

MAJOR ACHIEVEMENTS IN SPORTS

MAJOR ACHIEVEMENTS IN SPORTS

MAJOR ACHIEVEMENTS IN SPORTS

MAJOR ACHIEVEMENTS IN SPORTS

STUDENT ACHIEVEMENTS

Arabic Department

Sl No Name Of Student Achievements Level(College/University/District/State/National/International)
1 Abdul Salam T Sargaprethibha ( got first prize in elocution ,versification Arabic , essay writings in Arabic and second prize in elocution Urdu & story writing Arabic ) District Level
2 Shabeer Got first prize in Akhila Wayanad Mappilapattu competition conducted by Shihab Thangal relief committee Millumukku Wayanad IInd prize :Mappilapattu , collage and Vattapattu IIIrd prize : Pencil drawing District level
College level
3 Minnath Best student College level
4 Ershad ‘F ‘Zone winner College level
5 Riyas ‘F ‘Zone winner IInd prize in Malayalam elocution College level
6 Alshiraz ‘F ‘Zone winner Ist prize in Vattapattu College level
7 Alfia ‘F ‘Zone winner Ist prize in Vattapattu College level

BCA Department

Sl No Name Of Student Achievements Level(College/University/District/State/National/International)
1 Mr. Muhammed Anas
Mr. Muhammed Aslam
II Prize in the Quiz competition College
2 Mr. Sabeel KM II Prize in in the coding competition District
3 Mr. Sabeel KM III Prize in in the coding competition University
4 Mr.Muhammed Aslam II Prize in Cartoon competition University
5 Mr. Amal Jith Best Actor University
6 Farsana
Febinas
I Prize in ‘Mappila Pattu’ University
7 Mr. Thanseem
Mr. Muhammed Asif
I Prize in Kolkali University
8 Mr. Muhammed Saheer III Prize in Miming University

Campus Placement

On Campus Off Campus
Number Of Organizations Visited Number Of Students Participated Number Of Students Placed Number Of Students Placed
05 11 03 01

Commerce Department

Sl No Name Of Student Achievements Level(College/University/District/State/National/International)
1 Anandhu. Pv (Ist B.com) Indian Army (Officer) National
2 Shafna ( Ist PG) Qualified NET 2016-17 National
3 Akhilesh (IInd PG) Kerala police (Civil police officer) State level
4 Sandheep soman (IIIrd B.Com) Internatonal citizenship training at New Delhi and Chattisgarh National level
5 Athira dominic (IIIrd B.Com) Internatonal citizenship training at New Delhi and Chattisgarh National level
6 Aseeb (IIIrd B.Com) Internatonal citizenship training at New Delhi and Chattisgarh National level
7 Fathima sherin, (B.com CA)
Fasna a k (B.com CA)
First prize in oppana(F-zone) District Level
8 Noursaman, (B.com CA)
Jerish babu (B.com CA)
First prize in kolkali (f- zone) District Level
9 Fasalu rahman
Muhammed basim aslam
Second prize vattapattu(f- zone) District Level

Economics Department

Sl No Name Of Student Achievements Level(College/University/District/State/National/International)
1 Musthakh vattapattu(f- zone) District Level
2 Mushashir.M vattapattu(f- zone) District Level
3 Dilshad.K.S vattapattu(f- zone) District Level
4 Nirmal Joy Volly Ball (f- zone) District Level
5 Ajay Foot Ball (f- zone) District Level
6 Unais Volly Ball (f- zone) District Level

Electronics Department

Sl No Name Of Student Achievements Level(College/University/District/State/National/International)
1 Muhammed Shafi II prize in KSEB officers quiz College
2 Jaseela Thasneem I prize in Paper presentation (Ozone Day) College
3 Arjun Prakash District level selection for Volley ball District
4 Jaseela Thasneem II prize Oral presentation on Science and Technology for specially abled persons conducted as part of national science day celebration College
5 Navaneeth Sreevishak II prize Oral presentation on Science and Technology for specially abled persons conducted as part of national science day celebration College
6 Muhammed Razi III prize Oral presentation on Science and Technology for specially abled persons conducted as part of national science day celebration College
6 Jackson George Selected for ASAP CET programme College

English Department

Sl No Name Of Student Achievements Level(College/University/District/State/National/International)
1 Sherin Sahala 1st Prize Logo Punching State level
2 Vignesh K 2nd Prize Versification State level

Mathematics Department

Sl No Name Of Student Achievements Level(College/University/District/State/National/International)
1 Syam Krishnan secured CSIR-JRF in June 2016
2 Athulya P S and Jihana Sherin I prize in the intercollegiate Mathematics Quiz held at Mary Matha Arts & Science College, Mananthavady University level
2 Sarang M J and Kavya P V II prize in the intercollegiate Mathematics Quiz held at Farook College, Kozhikode State level
2 Muhammed Shaheer, Akhila Maria Regal, Saneesh Babu, Kavya P V Mathematics problem contests Institutional level